IMG 20180102 115055 2 - "Otulone ciemnością" Hanna Greń

Robię sobie styczeń z Hanią Greń, w związku z tym kolejną książką, którą przeczytałam były „Otulone ciemnością”… Przede mną jeszcze tylko jeden ton Pliszki i oczekiwanie na „Wilcze dziewczyny”. No, może jeszcze porównanie książek „Cień sprzedawcy snów” oraz „Uśpione królowe”.

IMG 20180102 115055 2 - "Otulone ciemnością" Hanna Greń

Książka wydaje mi się inna niż pozostałe…
Gdybym miała określić schemat według jego powstają książki Hani to wyróżniłabym kilka składników:
  • przystojni policjanci 
  • piękne kobiety 
  • seryjny morderca 
  • duże terenowe samochody 
  • kawa
  • więcej kawy
  • trzy miasta (Wisła, Bielsko-Biała i Katowice – z którymi autorka jest związana)  

W książkach pojawia się też opis sytuacji oczami mordercy i tutaj się troszkę zdziwiłam, ponieważ w „Otulonych ciemnością” tego nie było.
Być może autorka się rozwija… 😉

Zmiany

Ciekawą zmianą jest również to, że główną bohaterką policyjną jest Benita Herrera, która prowadzi śledztwo. 
Fajnie, że w końcu pojawia się kobieta w policji – zanim sięgnęłam po tę książkę tak sobie pomyślałam, że trzeba autorce zasugerować, żeby pojawiło się więcej kobiet albo w policji, albo w roli mordercy… 
Jakby na zawołanie pojawia się Benita, otoczona oczywiście mężczyznami, piękna kobieta. Jak zwykle śledztwo jest prowadzone w kilku miejscach, są przystojni mężczyźni, są fajne samochody, ale nie ma myśli mordercy – to znaczy nie wiemy co nim kierowało, dlaczego postąpił tak a nie inaczej, pojawiają się jakieś migawki, ale to jednak nie to samo. 
I to mnie zastanowiło i właściwie do teraz zastanawiam się, czy to jest dobre posunięcie czy złe – dla mnie jako dla czytelnika? Nie mam jeszcze zdania, myślę, że poczekam na kolejną książkę, która pojawi się już 31 stycznia – „Wilcze kobiety” – i być może tam zobaczę, w którym kierunku tym razem posunęła się autorka. 

IMG 20180101 125351 696 2 - "Otulone ciemnością" Hanna Greń

Co się dzieje?

Chłopcy zmierzający do szkoły znajdują ciało kobiety pływające po rzece. Kobieta jest otulona całunem, ma w rękach świecę, która już się nie pali, brakuje bielizny w związku z tym pada podejrzenie, że być może jest to morderstwo połączone z gwałtem.

Co się okazuje?

Okazuje się, że chwilę wcześniej spotkała się ona z pewnym mężczyzną, który uważany jest za gangstera – Aleksandrem Podżorskim. Co prawda policji nigdy nie udało się znaleźć żadnych śladów, które potwierdziłyby te podejrzenia, ale w środowisku funkcjonuje on jako gangster, z którym trzeba mieć się na baczności… Kiedy pojawia się kolejna ofiara wszystko wskazuje na to, że również jest w jakiś sposób powiązana z gangsterem. Sprawa się oczywiście zagmatwa, bo Aleksander jest bardzo przystojnym mężczyzną i Benicie serce zabije nieco szybciej… => czyli komplikacja jak zwykle 😉
Komplikacji jest nieco więcej:
  • dziecko u Procnerów – tfu, Zuza to nie komplikacja tylko nowość!!!
  • kogo kocha Petra?
  • zazdrosna Benita.

INNE KSIĄŻKI HANNY GREŃ NA POLIGONIE: