pobranelllll - Pragnienia Elżbiety - Aneta Krasińska

Cykl Małe tęsknoty zaczął się od „Marzeń Kaliny”. Wywołał u mnie wiele myśli, pozostawił w sercu pustkę. Czekałam niecierpliwie na drugą część, czyli „Pragnienia Elżbiety”. I w końcu doczekałam się!

Pierwsza część to historia trzech bohaterek, kobiet w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk i mających zupełnie różne życie, różne priorytety. Łączy je jednak pewien rodzaj smutku i tęsknoty. Te same bohaterki odnajdziemy w „Pragnieniach Elżbiety”.

Tytułowa Elżbieta jednak znajduje się w trudnej sytuacji. Po wypadku, który kończy pierwszą część cyklu i zostawia czytelników ze łzami w oczach, Elżbieta znajduje się w szpitalu. To właśnie tam poznajemy jej przemyślenia.
Kalina, która siedziała za kierownicą samochodu ponosi wielką karę jeszcze przed udowodnieniem jej winy. Obserwujemy jej walkę z samą sobą. Walkę o to, by wyjść z domu, by żyć normalnie.
Lena za to cieszy się, że nie musi z tego domu wychodzić. Jednak i w zaciszu pokoju również dopada ją przeszłość i błędy, które popełniła.

W tej części, bohaterki już spotykają się bardziej „świadomie”. Można powiedzieć, że zaczynają kiełkować między nimi zalążki relacji, nawiązuje się pewna więź. Kalina odnajdzie w sobie siłę, by stawić czoło swoim problemom po to, by pomóc Lenie. Czy przebije się przez pancerz skrzywdzonej nastolatki? Elżbieta zacznie doceniać to, co ma – cudowną siostrzenicę i radości z małych rzeczy. Czy będzie jej dane cieszyć się tym na nowo?

Wydaje mi się, że w tej części obserwujemy największą przemianę u Leny – choć następuje powoli jest widoczna. Dziewczyna zaczyna dostrzegać, że jej opiekunowie starają się i chcą dla niej dobrze. Chyba pierwszy raz dopuszcza do siebie myśl o tym, że im ufa. Czy na tyle, by poprosić o pomoc?

Obserwujemy tu nagłe i wielkie dramaty. Poznajemy bliżej Olgę, siostrzenicę Elżbiety i to dzięki niej odkrywamy tajemnice skrywane przez najstarszą z bohaterek.
Dla mnie ta część była jeszcze bardziej emocjonująca niż poprzednia. Niecierpliwie czekam na trzecią! Nie mogę się doczekać, by sprawdzić, czy moje przypuszczenia odnośnie do Kaliny i Leny się spełnią…

Inne książki Anety Krasińskiej na Poligonie: