Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w naszej małej społeczności!
Jedenastu uczniów z klasy III napisało swoje opowiadania, które zostały wydane w formie papierowej! To ogromny powód do dumy i radości dla nas wszystkich!
Każde dziecko miało swojego własnego redaktora, który pomógł w dopracowaniu tekstu, a później korektora, który zadbał o poprawność językową. Dwoje doświadczonych składaczy pracowało nad układem książki, wszystko oczywiście w porozumieniu z młodymi pisarzami. Utalentowana ilustratorka najpierw przygotowała szkice trzech propozycji okładek, z których uczniowie wybrali jeden wzór, a Agnieszka Oczkowska stworzyła piękną okładkę. Dzięki ich wspólnej pracy powstało coś wyjątkowego!
Proces wydawniczy
Uczniowie mieli okazję zmierzyć się ze swoimi możliwościami wymyślając i spisując historię, a później – jak prawdziwi pisarze – przejść cały proces wydawniczy. Nad ich tekstami pracowali redaktorzy na co dzień współpracujący z wydawnictwami oraz pisarzami. Tym razem ich zadaniem było sprawienie, że tekst dzieci będzie jeszcze lepszy, a równocześnie nie straci swojego uroku. To zadanie nie było łatwe dla redaktorów – musieli wprowadzić zmiany, wyjaśnić je debiutantom, a równocześnie nie zniechęcić ich do dalszego rozwijania pasji. Jednak i dla dzieci było to wielkie wyzwanie, bo teksty po redakcji zawsze mają mnóstwo poprawek i nie ma znaczenia, czy autor ma lat 9 czy 39. Z tą różnicą, że dziewięciolatek nie ma o tym pojęcia.
Wspólna decyzja młodych pisarzy dotyczyła także krojów i wielkości fontów, czyli czcionek, ale również interlinii czy światła między literami. To może wydawać się błahe, a jednak ma ogromne znaczenie dla ostatecznego wyglądu książki. Dodatkową trudnością był fakt, że decyzję trzeba było podjąć wspólnie, a głosów było aż jedenaście.
Opowiadania
Każde opowiadanie jest inne. Znajdziemy wśród nich elementy fantastyki, biografii czy historii. Te różnorodne opowieści pokazują niesamowitą wyobraźnię i kreatywność młodych autorów.
W książce można znaleźć opowiadania o dinozaurach, kosmosie, Napoleonie Bonaparte, realizowaniu własnych marzeń, o domowym pupilu, wspomnieniach z wyjazdu, świętowaniu urodzin, poetycką podróż ziarenka piasku czy przygodowej historii utraty naszyjnika oraz niesamowitych podróżach po przeróżnych krainach oraz walecznych Indykach w Doniczkach.
Lista autorów jest długa, ale musicie ich poznać:
- Maja Bucka
- Zosia Górna
- Natalia Gruca
- Magdalena Jańta
- Amelia Mól
- Szymon Bieńkowski
- Adam Frąckowiak
- Paweł Matys
- Jacek Oczkowski
- Adam Paluch
- Jan Pinocy
Premiera
19 czerwca odbędzie się oficjalna premiera książki w Mysłowickim Ośrodku Kultury na Morgach. To wydarzenie jest organizowane we współpracy z MOKiem, który zaprosił młodych debiutantów oraz ich gości. Premierę poprowadzą Iga i Kamila Pierzchała, znane w sieci jako Z naciskiem na szczęście. Te popularne influencerki na pewno dodadzą wydarzeniu wyjątkowego uroku.
Książki w wersji papierowej zostały wydane w niewielkim nakładzie, co czyni je prawdziwą gratką dla kolekcjonerów i miłośników literatury dziecięcej. Jednak każdy będzie mógł przeczytać te niesamowite opowiadania, ponieważ e-book będzie dostępny w księgarniach internetowych oraz w abonamentach.
Książka pojawi się pod szyldem Wydawnictwa Poligon Domowy, a ja miałam zaszczyt poprowadzić dla dzieci warsztaty wydawnicze, a później wspólnie z nimi przejść przez cały proces.
To wyjątkowe przedsięwzięcie pokazuje, że marzenia się spełniają, a nawet najmłodsi mogą osiągać wielkie rzeczy. Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych młodych pisarzy i nie możemy się doczekać, by zobaczyć, co przyniesie ich literacka przyszłość!