Bobas odkrywa naukę. Grawitacja. Energia odnawialna. Fizyka kwantowa. Termodynamika.

Akademia Mądrego Dziecka to również seria Bobas Odkrywa Naukę. Spotykam się z tą serią po raz pierwszy i nie będę ukrywać ona mnie troszeczkę przeraża! Przerażają mnie tytuły, które wydają się ZBYT mądre i trudne dla dziecka. Posiadamy cztery części:

  • grawitacja

  • energia odnawialna

  • fizyka kwantowa

  • termodynamika.

A teraz powiedzcie, na który z tych czterech tematów bylibyście w stanie opowiadać coś dziecku. Ja na żaden, jestem typową humanistką i nie mam pojęcia na żaden z tych tematów. Nie byłabym w stanie tego wytłumaczyć ani dorosłemu, ani tym bardziej dziecku! Co więcej nie byłabym w stanie zrozumieć, gdyby ktoś do mnie mówił cokolwiek na ten temat. Z tego powodu książki mnie bardzo zainteresowały. Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że tytuły są trochę na wyrost, a w środku są bardzo proste informacje. Ale nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby nazywać tak fachowo pewne rzeczy! A wiadomo, że każde dziecko chce się poczuć jak dorosły, więc te tytuły są dla niego ważne.

Książeczki mają grube tekturowe kartki i składają się z 11 kartek. Dosłownie po jednym zdaniu na każdej stronie, ale rysunki są bardzo kolorowe i piękne. A moja Mila po prostu uwielbia się nimi bawić. Bobas w tytule serii sugeruje że jest to dla naprawdę małego dziecka (Mila ma 8 miesięcy), ale nam w czytaniu zawsze towarzyszy Szymon (5 lat), więc myślę, że i on skorzysta.

Termodynamika

Termodynamika to nauka o tym, że słońce świeci i daje nam ciepło, ale również sprawia, że rośnie drzewo. Dzięki energii, bo światło słoneczne, powietrze i woda to pożywienie dla drzewa. Energia sprawia, że rośnie drzewo, wydaje owoce, a potem my te owoce zjadamy i one dają nam energię, by się bawić i rosnąć. Wszystko, co żyje bierze energię ze słońca.

Fizyka kwantowa

Fizyka kwantowa jest dla mnie totalnie abstrakcyjna. Książka opowiada o tym, że kot czasami lubi się schować dzidziusiowi. Dziecko go szuka i nie może znaleźć. Kiedy wie, że kot jest w pudełku to nadal nie wie czy kot śpi czy nie śpi to według fizyki kwantowej dopóki nie zajrzy do pudełka to kot i śpi i nie śpi jednocześnie. Dopiero kiedy do niego zależy to dowie się jak jest naprawdę.

Energia odnawialna

Energia odnawialna mówi o tym, że dziecko ma kocyk dzięki któremu jest mu ciepło> Kocykiem ziemi jest powietrze, które składa się z niewidocznych gazów. Powietrze jest potrzebne do życia każdemu, słońce ogrzewa ziemię tworząc ciepłe powietrze. Człowiek wytwarza gazy cieplarniane, ponieważ samochody spalają paliwo, dokładnie to samo robią fabryki i elektrownie i przez to wytwarzanego jest zbyt dużo ciepła. Dlatego bardzo ważne jest żeby korzystać z energii wodnej, energii wiatrowej i energii słonecznej oraz energii geotermalnej. To wszystko jest energia odnawialna. Bardzo mi się podoba, że jest pokazane co dziecko może zrobić dla świata (chodzić pieszo, gasić światło, segregować śmieci).

Grawitacja

Kiedy dziecko upuszcza jedzenie, ono spada na ziemię z powodu grawitacji, ponieważ wszystko co nas otacza jest materią o pewnej masie. Małe zwierzątko to mała masa, dziecko jest większą masą i ziemia jest masą ogromną. To masa sprawia, że obiekty się przyciągają, to znaczy dziecko nie przyciąga pieska, natomiast ziemia przyciąga dziecko. Bo ziemia ma dużą masę i przyciąganie jest silne, więc kiedy coś upuszczamy to ziemia to przyciąga. Jest też pokazane, że grawitacja jest wszędzie, to znaczy księżyc jest mniejszy, więc krąży wokół większej Ziemi,  natomiast Ziemia krąży wokół jeszcze większego słońca.

***

Jestem pod ogromnym wrażeniem tych książeczek, bo nie potrafiłabym nazwać takich prostych sytuacji życiowych, które nas otaczają. Jest to dla mnie, jako dla dorosłej osoby, niesamowite, że można pokazać dziecku tak genialne, a zarazem proste rzeczy. I bardzo się cieszę, że mogę za pomocą tych książeczek nauczyć tego swoje dzieci.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.