Oby nas to uziemienie nie spotkało, ale gdyby jednak… utknięcie w domu na dwa tygodnie z dziećmi może być problematyczne. Dlatego na wszelki wypadek próbuję się przygotować. Nie znajdziecie tu dokładnej recenzji każdej z gier, bo na razie je tylko wypróbowaliśmy, a na ocenę trzeba nam więcej czasu…
Idzie fala
Autorzy: Stefan Dorra
Ilustracje: Oliver Freudenreich
Wiek: 10-110 lat
Liczba graczy: 3-5
Czas gry: 25 min
Powiem tak, przestrzeliłam trochę, bo uznałam, że opis wieku na grach bywa przypadkowy. Szymek ma 6 lat, ale gry dostosowane do jego wieku są zbyt łatwe i szybko się nudzi. Staramy się więc wybierać gry dla starszych i ewentualnie modyfikować zasady. To nie jest tak, że gra jest dla niego zbyt trudna. Ale strategiczne myślenie sprawia mu problem. Uczymy się tego każdego dnia, ale nie jest łatwo. I z jednej strony chciałby wygrać, z drugiej robi proste błędy i złości się, gdy chcemy mu doradzić.
A gra? Mamy karty pogody. Im gorsza pogoda tym większa fala. Im większa fala tym gorzej! Bo wtedy tracisz koło ratunkowe.
Gra zawiera 5 kart początkowych, 24 karty przypływu oraz 60 kart pogody, a także 24 żetony z kołami ratunkowymi. Należy tak rozegrać partię by najniższe fale docierały do nas, a największe do przeciwników. Bywa gorąco… Najbardziej emocjonalnie jest gdy grają dorośli i rozgrywka jest zaciekła!
A na stronie znajdziecie dokładną instrukcję gry Idzie fala!
Draftozaur
Autorzy: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc, Théo Rivière
Ilustracje: Roman Kucharski
Wiek: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 25 min
W zestawie znajdziemy woreczek, żeby schować pionki (i losować), 60 drewnianych dinozaurów, które są pionkami, specjalną kostkę, 5 dwustronnych plansz oraz miseczki na pionki.
I powiem od razu, że uwielbiam te pionki w grach Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Zresztą dzieci za nimi szaleją – kolorowe i ciekawe kształty. A w moim dzieciństwie pinki miały jeden kształt, no ewentualnie jakieś zaokrąglenie na szczycie 🙂
I tutaj przyznam się bez bicia, że gra nas pokonała. Szymon bardzo chciał, ale jednak do 8 roku życia trochę mu brakuje. Musimy usiąść na spokojnie, bez towarzystwa młodszej siostry i spróbować zagrać jeszcze raz. Bo gra wydaje się interesująca, tylko nasze możliwości przyswojenia zasad okazały się słabe… Na szczęście na stronie jest dokładna instrukcja – zerknijcie.
Więcej o grze Draftozaur poczytacie na stronie wydawnictwa.
Z kwiatka na kwiatek
Autorzy: Ekaterina Gorn, Igor Sklyuev
Ilustracje: Ekaterina Gorn
Wiek: 10-110 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 min
W zestawie mamy 40 kafelków z kwiatami, 10 kafelków z pękami kwiatów oraz 4 altany, do tego 40 drewnianych motyli, woreczek, 21 kart i 4 kapelusze. Gra jest odpowiednia dla dwóch, trzech lub czterech osób.
Każdy gracz wybiera się na stragan, wybiera kwiat i motyla, po czym układa swoją rabatę. Gra ma także dodatkowy wariant z kartami, ale nie trzeba z nich korzystać. Im większa rabata, im piękniejsze kwiaty, tym więcej motyli – a dzięki temu więcej punktów! Ale trzeba się nakombinować, żeby kwiaty w tych samych kolorach tworzyły jak największe skupisko.
I mimo, że gra jest dla dzieci od 10 lat to Szymon świetnie sobie radzi. To kolejna nasza gra z podobnymi zasadami i… No, Szymon nie raz nas już ograł 🙂
A więcej o grze „Z kwiatka na kwiatek” możecie przeczytać na stronie wydawnictwa.