„Lissy”, czyli nic nie jest takie, jak się wydaje – Luca D’Andrea

Dawno nie czytałam książki napisanej tak „klimatycznie”! Autor kolejny raz wznosi się na wyżyny thrillera. Mroczne, owiane tajemnicą i nutą niepokoju miejsca, bohaterowie, których do końca nie udaje nam się poznać i wydarzenia, które z pozoru nie pasują… to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w książce „Lissy”.


Od początku w głowie zawiązywał mi się plan na tę książkę – od razu próbowałam odgadnąć kim jest Lissy. A kiedy już się dowiedziałam byłam w szoku i… szukałam drugiego dna. Bo przecież takie musi być… i było! I to jakie!
Akcja rozgrywa się w pokrytym śniegiem, zaniedbanym, znajdującym się na całkowitym odosobnieniu gospodarstwie. Tam trafia młoda Marlene, która uciekając od męża-gangstera ulega wypadkowi. Znajduje ją Baur Simon Keller – starszy mężczyzna o niezwykłej sile, mieszkający samotnie w chacie w samym środku niczego.

Simon pochodzi z rodziny, w której od pokoleń przepisuje się Biblię i żyje z darów lasu i swojego gospodarstwa. Dziewczynie nie pozostaje nic innego jak zaufać temu staruszkowi – uratował jej życie, zajął się nią. Między tą dwójką rodzi się dziwna więź – oboje mają swoje sekrety i oboje nie do końca czują się bezpieczni. W poszukiwaniu Marlene wyrusza Zaufany Człowiek – mężczyzna, dla którego zlecenie jest nieodwołalne. I choć mąż Marlen dowiedziawszy się powodu, dla którego żona uciekła chce zmienić zdanie, Zaufany Człowiek pozostaje nieugięty. Po jakimś czasie jego polowanie na Lisicę jak nazwał Marlen przeradza się w pogoń za Lisicą i Wilkiem.

Czy uda mu się odnaleźć dziewczynę? Czy dziwak Simon zapewni kobiecie bezpieczeństwo? Jak ułoży się Marlen życie z tym staruszkiem, który swoimi dziećmi nazywa świnie, a najważniejsza jest dla niego… Lissy? A „mała i kochana Lissy” jak zwykł mówić Simon wcale nie jest taka mała… i nie jest też kochana. A może to tylko wrażenie?

Demony przeszłości męczą zarówno Marlene, jak i Simona. Zmierzyć się z nimi przyjdzie też Herr Wegenerowi – bo i on, bezwzględny i silny gangster ma swoje słabości. Wraz z kolejnymi stronami książki odkopujemy głęboko skrywane tajemnice bohaterów. A każda z nich ma wpływ na wydarzenia obecne.

Losy kilku bohaterów, również tych pozornie mało znaczących krzyżują się i stanowią znakomite tło dla historii. Czytając nie sposób domyśleć się, co będzie dalej. Nawet jak wydaje nam się, że wszystko jest już jasne to mamy rację – wydaje nam się…

Moje wrażenia

Cała książka przesiąknięta jest nastrojem grozy i tajemnicy. Znajdziemy tam kilka scen dość makabrycznych, wywołujących wręcz obrzydzenie. Jest ich jednak stosunkowo niewiele, więc nie wpływają na odbiór całości.
Historia Marlene jest zawiła i niebezpieczna – chwilami zastanawiamy się, czy wyjdzie z tego cała. Czy zima na odludziu to jej ostatnie momenty z życia? Czy Her Wegener, Zaufany Człowiek, Simon Keller okażą się jej największymi wrogami? A może sprzymierzeńcami? I kim, lub czym jest tytułowa Lissy?

„Mała Lissy, kochana Lissy. Lissy jest głodna” – co oznaczają dla bohaterów te słowa?
Zachęcam do przeczytania!

Możesz również polubić…

28 komentarzy

 1. Paulina Przygrodzka pisze:

  O tak, tym razem trafiasz w 100% w mój gust! Kusisz tym tytułem!

 2. Jak ja uwielbiam thrillery w tym stylu! Nutka tajemnicy i taki klimat to dla mnie ideał.

 3. ewaletmego pisze:

  Kurcze boję się takich trillerow ale ciekawość bierze górę 😜

 4. Ja ostatnio puściłam się w czytaniu ale mam nadzieję, że niebawem wrócę na dobre tory 😉

 5. Wiktoria Komenda pisze:

  Myślę, że polubiłabym się z tą książką 🙂

 6. Agnieszka Lesisz. pisze:

  Ile ja bym dała żeby mieć chwilę na te czytanie 🙂

 7. Aneczka M pisze:

  widzę, że duzo ksiązek czytasz. Gdzie ty tyle masz czasu na to wszystko ? 🙂

 8. Nika pisze:

  Od nowego roku zacznę czytać.. mam już tyle pozycji na liście że chyba będę tylko siedzieć i czytać ☺

 9. MrsGrono.com pisze:

  Kurcze muszę jednak zacząć czytać więcej. A szczególnie takie książki 🙂

 10. Joanna Majj pisze:

  Zapowiada się niezwykle intrygująco 😉

 11. Agnieszka B-J pisze:

  Jest klimat, jest thiller czyli muszę przeczytać! Ten gatunek jest mi szczególnoe bliski.

 12. AgaRecenzuje pisze:

  Wezme ja pod uwagę, chociaż moja lista książek do przeczytania już jest za długa 🙈

 13. Fentropia pisze:

  Na razie na mojej liście do przeczytania z dobre 50 pozycji ale na pewno wezmę ją pod uwagę

 14. Wpisuję tę książkę na swoją listę wydawniczych perelek.

 15. Jak tylko wykopię się ze swoich czytelniczych zaległości, dam szansę tej książce.:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.