Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy – M. Utnik-Strugała, M. Piątkowska

po ciemku książka dla dzieci

O książkach wydawnictwa Nasza Księgarnia można powiedzieć kilka rzeczy. Ich książki są pięknie wydane, mają śliczne ilustracje i przekazują dzieciom mimochodem ogrom wiedzy. Za to je kocham. Ja. I mój syn też. Jest bardzo ciekawy świata, choć czasem trudno mu usiedzieć, by poćwiczyć np. pisanie czy liczenie, ale słuchać mógłby bez ustanku.

Okładka i tytuł mogą sugerować, że to historie na dobranoc. Nic bardziej mylnego! To potężna dawka wiedzy! Wszystko czego nie wiesz o śnie! Ja to w ogóle nic nie wiedziałam chyba… 🙂

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy

Bo o ile wiem, czym jest zegar biologiczny (ale jak to wyjaśnić dziecku?!) to nie miałam pojęcia, że za badania nad snem otrzymano Nobla! Dziecko z książki dowie się, że nie da się nie spać, co dzieje się z naszą skórą podczas snu i… UWAGA! kim jest „nocny marek” – ja nim jestem, ale nie miałam pojęcia skąd się wziął ten zwrot! A Wy, wiecie?

Dowiecie się po jakim czasie od zaśniecia nadchodzą sny, czy niewidomi śnią (czy głusi słyszą w śnie?) i odrobinę o lunatykowaniu. Słów kilka o porodach, które najczęściej zaczynają się nocą, o rannych ptaszkach i pobudkach, których nikt nie lubi. Niespodzianką może okazać się informacja, że gdy u nas jest dzień u innych panuje noc. A gwiazdy na niebie łączą się w gwiazdozbiory, ale czy spadają z nieba? Noc polarna i dzień polarny to zjawiska jakich chciałabym doświadczyć, ale gdybym miała sama opowiedzieć o tym dziecku to nie dałabym rady! Dowiemy się o zwierzakach żyjących nocą, o tym, że to wtedy rośnie ananas i o stworzeniach, które świecą! O zawodach, które wykonuje się nocą też można poczytać…

***

To książka dla czterolatka i dla ośmiolatka i dla dorosłych też. Skarbnica wiedzy pełna cudownych ilustracji! Pięknie wykonana i przepełniona ciekawostkami książka.

„Po ciemku…” to książka większa niż A4, wyższa i szersza. W twardej oprawie z pięknymi, grubymi kartkami. To, że te kartki są grubsze niż zwykle tez ma znaczenie. Książka o wiele lepiej się prezentuje i z miejsca staje się świetnym pomysłem na prezent. A prezentem może zostać każda książka tego wydawnictwa. Słowo!

Inne książki wydawnictwa Nasza Księgarnia na Poligonie znajdziecie <tutaj> – zapraszam! A książkę kupicie w <tym miejscu>– polecam!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.