Sen ma kluczowe znaczenie w życiu człowieka – pozwala odpowiednio wypocząć i zregenerować siły. Aby zadbać o jego jakość, warto zwrócić uwagę na warunki, w których śpimy. Wyjątkowo istotna jest m.in. świeża i czysta pościel, która nie tylko poprawia komfort snu, ale i wpływa na nasz stan zdrowia.
Pranie i prasowanie, czyli podstawa zachowania świeżości pościeli
Podstawą zachowania świeżości pościeli jest systematyczne pranie. Najlepiej robić je minimum raz na dwa tygodnie – tak duża regularność pozwala na usunięcie wszelkich zabrudzeń, a także różnego typu alergenów, w tym kurzu, bakterii czy roztoczy. Poszewki ze standardowych tkanin, takich jak bawełna czy len warto prać w temperaturze 60℃, natomiast z delikatniejszych materiałów w 40℃. Nie wolno też zapominać o dbaniu o wypełnienie pościeli – należy oczyszczać je zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metce produktu.
Równie istotne jest odpowiednie prasowanie pościeli. W tym przypadku doskonale sprawdzi się magiel domowy. Urządzenie to doskonale nadaje się do wygładzania nawet dużych powierzchni materiału. Skutecznie i szybko usuwa wszelkie zagniecenia i załamania, dzięki czemu pościel staje się idealnie gładka i świeża. Za sprawą działania wysokiej temperatury, usuwane są też roztocza i inne alergeny. Pod tym względem, podobny efekt można też uzyskać przez zastosowanie generatora pary, który doskonale odświeża wszelkiego typu materiały.
Regularne wietrzenie i domowe sposoby na odświeżenie pościeli
Poza praniem i prasowaniem, należy zwrócić uwagę na częste wietrzenie pościeli. Warto robić to po każdej nocy, ponieważ zbierająca się na kołdrze i poduszkach wilgoć z potu bardzo szybko może stać się siedliskiem roztoczy. Dlatego po wstaniu z łóżka nie należy od razu chować pościeli do pojemnika – najpierw warto ją dokładnie rozprostować i otworzyć okno w sypialni na przynajmniej 20 minut. To świetny sposób na szybkie i łatwe odświeżenie. Co ważne, taki prosty zabieg należy powtarzać również zimą, ponieważ niskie temperatury zapobiegają rozwojowi roztoczy.
Dodatkowo w trakcie lata można również na kilka godzin zostawić pościel na balkonie lub w ogrodzie. Co jakiś czas warto także wytrzepać ją przy pomocy trzepaczki, co pomoże w usunięciu wszelkich drobnoustrojów.
Ciekawym, domowym sposobem na zachowanie świeżości i ładnego zapachu pościeli jest też posypywanie jej sodą oczyszczoną. Raz na jakiś czas warto więc rozłożyć poduszki i kołdrę, a następnie delikatnie pokryć je proszkiem i zostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurzyć.
Jak przechowywać pościel, by zachowała świeżość?
Duży wpływ na świeżość pościeli ma również sposób jej przechowywania. Przede wszystkim, trzeba zadbać o czystość pojemników, w których składowane są kołdry i poduszki – należy dokładnie je odkurzać (przynajmniej raz w miesiącu) oraz wietrzyć (raz na dwa tygodnie). Istotne jest również, aby w skrzyniach nie układać zbyt wielu kompletów pościeli.
Dodatkowo, aby nadać pościeli ładny zapach, do pojemnika, w którym się ją przechowuje, warto włożyć mydło. Inną metodą jest też umieszczenie w skrzyni woreczka z suszonymi ziołami.