Runa – Vera Buck

Nie jestem fanką horrorów, dotyczy to zarówno filmów, jak i książek – bo moja wyobraźnia szaleje, więc tak czy inaczej jest strasznie… Natomiast najstraszniejsze historie, jakie czytałam zawsze dotyczą szpitali psychiatrycznych sprzed lat. Mam na myśli czasy, kiedy miesiączka nie była czymś normalnym, a każde nietypowe zachowanie uważano za wariactwo i zamykano w psychiatrykach!

„Runa” to już druga książka na ten temat, z jaką się spotykam, choć jest jeszcze straszniejsza od poprzedniej. Co tu dużo mówić, książka opisuje czasy, kiedy z kobiety bardzo łatwo było zrobić wariatki, a potem najzwyczajniej w świecie się ich pozbyć. Rodziny chętnie oddawały je do zamkniętych ośrodków i nie przejmowały się ich losem… a to dawało ogromne pole do popisu „lekarzom”, którzy – przynajmniej teoretycznie – opiekowali się nimi.

Opieka ta jednak nieco różniła się od tego, co dziś możemy rozumieć pod tym pojęciem…. O ile hipnozę można jeszcze uznać za ewentualnie zrozumiałą to już wycinanie fragmentu mózgu (oczywiście tego odpowiedzialnego za obłęd). Nie muszę dodawać, że obłęd był „zdiagnozowany” na wyrost, prawda? I to wszystko w książce jest bardzo dokładnie opisane…

Runa to bohaterka, dziewczynka, która trafia do ośrodka, nie mówi, porozumiewa się za pomocą znaków. W Paryżu dochodzi do kilku morderstw. To jeszcze nic, ale w miejscu zbrodni pojawiają się znaki, dokładnie takie jakimi posługuje się Runa. Zapada więc decyzja o przeprowadzeniu operacji na otwartym mózgu dziewczynki… Tak, już sam pomysł jest okropny… co będzie dalej?

„Runa” jest książką, która nie pozwala czytelnikowi spokojnie spać. Mroczna, brutalna, okrutna i trudna, a jednak czytelnik nie może się od niej oderwać. Jest napisana w sposób bardzo prosty, czyta się płynnie, jedyne przerwy, jakie trzeba sobie robić to te z nadmiaru emocji.

Książka ma niemal 600 stron, więc to niezłe tomiszcze, jednak jest podzielona na 6 części, co w pewien sposób pozwala podzielić lekturę. Ogromnym plusem jest wprowadzenie kilku osób opowiadających historię, zarówno w pierwszo- jak i trzecioosobowej narracji. To już kolejna książka wydawnictwa Initium, jaka trafiła w moje ręce, więc nie mogę przemilczeć tego, jak pięknie została wydana – szczególnie przy takiej objętości! – gruby papier, odpowiednie marginesy i ogólnie druk, który nie męczy oczu… A do tego ukłony za tłumaczenie i korektę.

Lubisz trudne książki? A może potrzebny Ci ten dreszcz biegnący wzdłuż kręgosłupa, gdy czytasz? Chcesz się nieco bać, oburzyć, wzruszyć i przerazić równocześnie? Po prostu poszukaj książki „Runa” – nie pożałujesz!

Możesz również polubić…

18 komentarzy

 1. Katarzyna Mrozik pisze:

  mam przesyt tej ksiązki 😛 jest chyba wszędzie
  pozdrawiam
  jeszczerozdzial

 2. Kusi mnie ta książka. Tylko czemu doba ma tylko 24 godziny?

 3. Zagubiona pomiędzy wersami pisze:

  Może kiedyś ją przeczytam 🙂

 4. W poszukiwaniu kreatywności pisze:

  Jej ja nie przepadam za takimi „mrocznymi” klimatami… Potem spać nie mogę! 😉

 5. Magdalena Cyganik pisze:

  ooo szukalam ksiązki strasznej, lubie czasem horror ogladnąc choc ostatnio przez ogladanie horrorow zaczełam przez sen krzyczeć ! więc ciekawa jestem jakby wpłyneło na mnie przeczytanie horroru wkońcu można kontrolować wyobraźnie, ale czegoś takiego szukałam 😊😊

 6. Fashion By Casie pisze:

  Aż mnie dreszcze przeszły 🙈 też nie lubię horrorów 🙈

 7. O mamo, ależ ja uwielbiam powieści w tym stylu.

 8. Patrycja Mietelska pisze:

  Lubię książki z dreszczykiem grozy😍

 9. Agnieszka Lesisz. pisze:

  Ja to nie lubię się bać ale polecę ja mojej teściowej 😃

 10. Klaudia Skwira pisze:

  Chyba nie odważyłabym się przeczytać.

 11. Iwona15162 pisze:

  Ciekawi mnie ta książka, ale ja nie za bardzo lubię się bać. Ale może kiedyś sięgnę po tę książkę.

 12. Wiktoria Wiku Janus pisze:

  Ta książką niestety w ogóle nie przypadła mi do gustu. Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś o wiele lepszego, ciekawszego.
  Pozdrawiam, Girl in books

 13. Tematyka tej książki niezbyt do mnie przemawia.

 14. AgaRecenzuje pisze:

  Ja chyba bym się bała czytając ta książkę 😂

 15. Beauty Dorczi pisze:

  Ja się boję takich książek

 16. Agnieszka B-J pisze:

  Kupiłaś mnie tą recenzją! Szukam właśnie w księgarniach internetowych e-booka

 17. Strasznie chcę przeczytać tę książkę .😊

 18. Ewa Rogala pisze:

  Trochę się boje, ale… Mam wielką ochotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.