Samobójca – Agnieszka Ziętarska

samobójca

Uwielbiam debiuty i to zawsze debiutanci mają pierwsze miejsce na mojej czytelniczej liście. Chętniej sięgam po nazwiska, których nie znam jeszcze lub które w ogóle dopiero pojawiają się na rynku, niż po autorów, których znam i jestem pewna, że będę się dobrze bawić czytając ich książki. 
Dokładnie tak samo jest jeżeli chodzi o patronaty! Z ogromną przyjemnością obejmuje patronatem książki debiutantów i staram się wspierać ich na tej drodze. Jeśli tylko istnieje taka możliwość to organizuje spotkania autorskie lub dni autorskie w grupie Znamy Czytamy. Jeżeli jeszcze nie należycie do tej grupy to koniecznie dołączcie <klik>!

Książka „Samobójca” zaintrygowała mnie tytułem, minimalistyczną i nietypową okładką. Potem co prawda okazało się, że jest to fantastyka, za którą nie przepadam za bardzo… Ale to nie jest tak, że skreślam ten gatunek literacki tylko po prostu nie zawsze potrafię sobie wyobrazić ten świat, który stworzył autor. I to mi przeszkadza. Natomiast tutaj nie miałam takiego problemu, fantastyka nie była przytłaczająca. 

Natomiast samą książkę czytało się bardzo dobrze, z lekkością i łatwością. Autorka ma dar opowiadania w sposób bardzo dynamiczny. Nawet jeżeli fabuła akurat wcale nie była szybka i intensywna to jednak czytało się to z niecierpliwością. Byłam ciągle ciekawa, co będzie dalej.

Zawsze mam problem, jeżeli chodzi o fantastykę, jak opisać fabułę, a równocześnie nie zdradzić zbyt dużo.  

Bohaterowie

Bohaterami są Flora i Felis. Flora jest zamknięta w sobie,  nieszczęśliwa, jej rodzina się rozpada. Wszystko przez śmierć jej brata, rodzina sobie z tym nie poradziła, Flora czuje się winna. Nic nie jest tak, jak powinno być. Rodzice nie są dla niej wsparciem, zresztą zawsze miała z nimi słaby kontakt.

Felis nie jest jak inni, konkretnie należy do klanu Niezmiennych. Ma on opiekować się duszą Flory, co jednak nie jest takie łatwe. Ona jest pierwszą duszą pod jego opieką, niestety to dusza Samobójcy. A żeby było jeszcze trudniej Felis się w niej zakochuje. 

Agnieszka Ziętarska stworzyła cudownych bohaterów, zupełnie różnych, jednak bardzo plastycznych. Świetnie opisani, idealnie dobrani… 

***

Fantastyka jest mocno ograniczona w tej książce (na szczęście), jednak wszystko zostało dobrze przemyślane. Do tego opisane w sposób prosty i interesujący. Agnieszka Ziętarska niewątpliwie stworzyła świetną książkę.

„Samobójca” to pierwszy tom cyklu Niezmienni. A ja nie mogę się doczekać kolejnych części!

Książkę można kupić <tutaj>, a o innych moich patronatach możecie poczytać klikając <tutaj>

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.