Antologia „Siła jej piękna”

Kiedy zobaczyłam piękną okładkę książki „Siła jej piękna” od razu zapragnęłam mieć ją na swojej półce. Kiedy zobaczyłam, że są tam opowiadania jednych z moich ulubionych autorek byłam pewna, że muszę ją przeczytać! I w końcu się udało!

Wszystkie opowiadania mają w sobie to „coś”. W ich przypadku to „coś” to siła kobiety. Wynikająca z jej charakteru. Kobiety w książce są bardzo różne. Od niewinnych i trochę przestraszonych, aż po pewne siebie bizneswomen. Łączy je jednak jedno – to, że są kobietami, które dają radę.

Jednym z opowiadań, które bardzo mnie poruszyło jest tekst „Skrzydła” Agnieszki Opolskiej. Nie znałam wcześniej jej twórczości, ale wiem, że będę musiała to nadrobić. Opowiadanie mówi o kobiecie, która wyrwała się z domu bez miłości, pełnego nałogów ojca i jego agresji. Po latach wraca do domu ze względu na śmierć matki. Spotkanie z ojcem przebiega tak jak się spodziewała. Jednak postanawia wygarnąć mu wszystko, co leżało jej na sercu od bardzo dawna. Kobieta znalazła w sobie siłę, aby uwierzyć, że jest ważna, wyjątkowa, mądra…

W antologii pojawiło się opowiadanie lubianej przeze mnie Gosi Falkowskiej. I tym razem nie zawiodła! Ta opowieść jest dużo lżejsza. Uśmiechałam się przez większość czasu, gdy ją czytałam! To historia dwóch przyjaciółek, które połączył… mąż i kochanek. Miały go wspólnego. A co z tego wyniknęło? Poza przyjaźnią… A no świetny pomysł na biznes!

Ważne jest też opowiadanie rozpoczynające antologię – „Drugi oddech Innany” autorstwa Marii Zdybskiej. Ciężko było mi początkowo przekonać się do fantastyki w nim zawartej, jednak jego temat jest bardzo ważny. To opowieść o dwóch boginiach-siostrach. A przecież wiemy doskonale, że miłość siostrzana potrafi wiele, nawet być ponad spory i kłótnie. A kiedy trzeba pomścić ukochaną siostrę jest się gotową na wiele. Tak jest również w tej opowieści. Porusza też bardzo ważny temat, mianowicie dotyczy gwałtu.

Każda kobieta jest inna. Każda kobieta jest wyjątkowa. I właśnie takie są bohaterki opowieści zawartych w antologii „Siła jej piękna”. Myślę, że każda kobieta, która sięgnie po książkę znajdzie tam choćby fragment siebie. A każdy mężczyzna, który przeczyta – doceni siłę kobiety. I jej piękno – zewnętrzne i wewnętrzne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.