Dzisiaj chciałabym Wam pokazać zeszyty obserwacji przyrodniczych dla dzieci. Mamy cztery części, jest to seria Akademia Mądrego Dziecka:
- przyroda w mieście
- Owady
- pożywienie
- drzewa
Zeszyty mają grube kartki i piękną matowa okładkę. Są naprawdę świetnie wydane, dziecko aż garnie się do uzupełniania kolejnych stron.
Przyroda w mieście
Przyroda otacza nas w każdym miejscu, nie tylko na łące czy w lesie, ale też między budynkami. Dziecko ma szansę te przyrodę odkryć w centrum miasta, na przykład kolorując wskazane elementy w książeczce, a potem szukając ich na spacerze.
Na koniec kilka stron można pociąć i uzupełnić rysunki oraz przykleić w odpowiednich miejscach wycięte elementy.
Mamy tam elementy zwierząt:
- muchy
- wróbla
- szczura wędrownego
- królika
- rudzika
- trzmiela
- lisa
- sroki
Pokazane są też zwierzęta, które żyją w nocy:
- ćma
- nietoperz karlik
- malutki lis rudy
Są one nie tylko wymienione, ale także scharakteryzowane.
Książka pokazuje, że nawet w osiedlowym ogródku można stworzyć swój miniogródek, jest wyjaśnione jak wyhodować kiełki z nasion, jak rozpoznawać rośliny. Wśród propozycji jest stworzenie wiszącego ogrodu razem z dzieckiem, albo przeprowadzenie obserwacji. A do tego pomysły na zabawy.
Owady
Zadaniem dziecka jest scharakteryzowanie owadów, wskazanie wśród różnych zwierząt owadów. Z wyciętych elementów (na końcu książki) dziecko ma stworzyć stawonogi. Znajdziemy tu cykl życia biedronki siedmiokropki. Ale także jak żyją mrówki, pszczoły i motyle. Wszystko pięknie rozrysowane i jasne.
Podobają mi się informacje, jak pomóc żyć owadom, bo wcale łatwego życia nie mają.
Kilka ciekawostek o niesamowitych owadach i zadania do wykonania uzupełniają tę książkę. Ale i tak najważniejsze jest obserwowanie otoczenia, a to zapewniamy dziecku na przykład podczas spaceru.
Pożywienie
Wydawać by się mogło, że pożywienie to taki łatwy temat. Spotykamy się z nim codziennie i niby wiemy na temat sporo, natomiast niekoniecznie czy twoje dziecko wie o tym jaka żywność jest wysoko przetworzona? Jakie to są substancje dodatkowe? Albo ile kostek cukru zawiera pożywienie? A czy zna przepis na zupę dyniowa albo wie jak wyhodować pomidorki koktajlowe? Czy wszystko możemy jeść… informacje o grzybach trujących też mamy! Dziecko dowie się, co zrobić z niedojrzałymi owocami, jakie mamy smaki, co powinno znaleźć się w naszej diecie.
Nawet przepis na bezglutenowe ciasto czekoladowe tu znajdzie! I od razu dowie się co nieco o alergiach, o tym żeby mięso zastąpić warzywami strączkowymi i co najważniejsze o produktach sezonowych.
Tak jak w innych książeczkach są elementy do wycięcia i zadania do wykonania… Także myślę, że dziecko będzie bardzo zadowolone. I mimochodem czegoś się dowie…
Drzewa
Drzewa to kolejna część serii. Całkiem łatwa i przyjemna, dziecko wskazuje co jest rośliną, a co zwierzakiem. Dowiaduje się czym jest drzewo, z czego się składa i jakie ma SUPERMOCE! Do tego jak wygląda cykl roku, bo przecież drzewo się zmienia. Mamy też opis cyklu życiowego dębu, oraz wyjaśnienie, że drzewa miewają liście lub igły. A czy kasztany można jeść? Niektóre tak. Więc znajdziemy w książce przepis na krem z kasztanów jadalnych.
Po obserwacji otoczenia maluch ma narysować drzewa, które rosną wokół niego, podpisać je datą i miejscem. Wśród propozycji znajdziemy zabawy z drzewami: mierzenie jego wysokości, tworzenie dzieła sztuki, a na koniec udawanie nosorożca! Dziecko dowie się kto mieszka na drzewie, jak ocenić ich wiek, oraz jak drzewa chronić.
***
Cała seria jest niesamowita. Teraz każdy spacer to przygoda! A mój syn został odkrywcą… i wcale wiele do szczęścia nie jest potrzebne!