„Podejrzany na wieki wieków” to kolejna propozycja Jacka Getnera dla fanów jego twórczości. Od dłuższego już czasu, a właściwie niemal od początku tworzenia Poligonu Domowego, czytam książki tego autora. Miałam też przyjemność poprowadzić z nim rozmowę w trakcie Blog Book Meeting mniej więcej rok temu. Od tamtej pory jestem wierna jego książkom, ale miałam okazję poznać jedynie przygody Jacka Przypadka. Oczywiście mówię tu o książkach wydanych, ponieważ czytałam tekst, który nie został jeszcze opublikowany oraz (w stanie surowym) „Podejrzany na wieki wieków”. To o nim chcę dziś opowiedzieć i zaprosić Was do przeczytania książki, którą objęłam patronatem.
Jest to dla mnie szczególny powód do radości, ponieważ jest to pierwszy patronat u Jacka Getnera. I nie żebym się pchała na to zaszczytne miejsce na okładce, ale sam pomysł, żeby spróbować znaleźć patronatów w środę blogerów rzeczywiście wyszedł ode mnie.
Przyznam szczerze, że o tej książce zdążyłam już zapomnieć. Od momentu, kiedy ją czytałam do chwili wydania minęło wiele czasu. Nie zapomniałam jednak o treści, a po prostu nie skojarzyłam tytułu. Przyzwyczaiłam się, że tytuły się zmieniają czasami zanim trafią na okładkę i przywiązuję do nich mniejszą wagę.
Podejrzany na wieki wieków
Nie będę opowiadać o treści, bo mamy tu zagadkę kryminalną i czasami naprawdę niewiele wystarczy by popsuć komuś przyjemność czytania. Historia jest dość skomplikowana, zagmatwana, każdy coś tam mota, ukrywa i przeinacza. Także rozwiązanie zagadki wcale nie jest takie łatwe, tropów jest całe mnóstwo, rzeczy, które wydają się oczywiste wcale takie nie są.
Nie lubię tego robić, ale przytoczę opis z okładki. Wydaje mi się, że on najtrafniej opisuje to, co się w książce dzieje. Nie zdradza zbyt wiele, a wzbudza zainteresowanie.
„Kryminał to taki romans, tyle że z trupami” – mawia główna bohaterka Basia Kotula. I kierując się tym stwierdzeniem, stara się uratować swojego narzeczonego Bazylego, autora genialnych sloganów reklamowych, wiecznie o coś podejrzanego. Tym razem znalazł się on na celowniku policji, która uważa, że zabił swojego irytującego klienta. Na dodatek Basia podejrzewa go o romans z byłą dziewczyną Agnieszką. Przy tym Kotula sama staje się obiektem podejrzeń przystojnego podkomisarza Rafała Martusia, który posądza ją o pomaganie ukrywającemu się narzeczonemu. Z kolei partner Martusia, komisarz Gąsior, jest pewien, że młodszemu koledze po prostu podoba się Basia i dlatego tak bardzo chce aresztować Bazylego.
Cóż, no sami rozumiecie, że nie umiałabym tego napisać lepiej. Każdy podejrzewa o coś każdego, wszyscy coś ukrywają. Nie jest łatwo! Ale jak jest zabawnie i interesująco! Jestem pewna, że wciągniecie się bardzo szybko!
Książka podzielona została na 40 rozdziałów, co pozwala czytać we własnym tempie. To może dziwne, ale lubię, gdy książka ma rozdziały – łatwiej wtedy doczytać do końca i odłożyć spokojnie książkę. Szczególnie, gdy czyta się przy dzieciach albo późnym wieczorem ma to znaczenie. Na ostatniej stronie znajdziemy informację: KONIEC… …choć ciąg dalszy pewnie nastąpi.
***
Wielokrotnie powtarzałam, że twórczość Jacka Getnera jest dość specyficzna. Pierwsza jego książka, którą poznałam nie porwała mnie, nie umiałam przestawić się na jego sposób przedstawiania historii.
Tutaj jest nieco inaczej poprowadzona narracja, natomiast autor ma po prostu własny styl pisania. Ale w tej chwili, kiedy znam większość jego książek, uważam, że sposób pisania jest wyjątkowo interesujący.
Jeśli więc nie znasz jeszcze twórczości Jacka Getnera i ciągle się wahasz to oczywiście polecam „Podejrzany na wieki wieków”. Ale równie dobrze możesz zacząć od przygód Jacka Przypadkach. One są krótkie i pozwolą Ci poznać styl autora i dowiedzieć się, czy masz ochotę na rozwiązywanie zagadek kryminalnych.
Bo jednak musimy pamiętać, mimo że zabawne i mocno zagmatwane są te komedie kryminalne to jednak jest do rozwiązania zagadka! Samo czytanie pewnie da Ci trochę mniej radości niż wyścig z bohaterami książki, którzy próbują rozwikłać zagadkę.
Inne recenzje:
Klikając w tytuł przekieruje Was na stronę sklepu, można tam również przeczytać fragmenty książek.
Podejrzany na wieki wieków – tutaj kupisz
Pan Przypadek i trzynastka – recenzja
Pan Przypadek i celebryci – recenzja moja oraz recenzja Book Tourowa
Pan Przypadek i korpoludki – recenzja
Pan Przypadek i fioletowoskórzy
ROZDANIE!
Kochani, a teraz konkurs. Odbywa się on równocześnie na blogu, FB oraz Instagramie. W zależności od zainteresowania zabawą do wygrania będzie jedna, dwie lub trzy książki. Pod uwagę bierzemy zgłoszenia ze wszystkich trzech miejsc, co znaczy, że możesz nawet trzy razy odpowiedzieć na pytanie. Utrudnieniem jest jednak warunek, że każda odpowiedź musi być inna.
Konkurs trwa od dzisiaj (na FB i Instagramie pojawi się w niedzielę) i potrwa do 21.04. Wyniki ogłosimy do 25.04 (wyniki pojawią się pod tym postem, na Instastrory i na FB jako post). Zwycięzcę wybierzemy wspólnie z autorem, jego odpowiedź ma być najciekawsza, najbardziej szalona, nieprawdopodobna lub zapadająca w pamięć.
<tutaj> znajdziesz regulamin konkursów. Biorąc w nim udział zgadzasz się na podanie swoich danych (imienia i nazwiska lub pseudonimu) do wiadomości publicznej na ww stronach. Natomiast potem podajesz swój adres, który przekażę autorowi w celu wysłania nagrody po czym zostanie usunięty.
PYTANIE: W jaki sposób i gdzie ukryjesz narzędzie zbrodni?
Zapraszam Was do polubienia naszych stron:
Jacek Getner na FB
Poligon Domowy na Instagramie
Poligon Domowy na FB
A książka dostępna jest również na portalu Czytam Pierwszy.