Nocne rozmowy – MJ Słabosz

nocne rozmowy

„Nocne rozmowy. Krótkie opowiadania o kompleksowych uczuciach kobiet i mężczyzn”. Właściwie tak brzmi pełny tytuł książki (tajemniczej/tajemniczego?) Mj Słabosz.

Czym jest ten zbiór opowiadań?

To zdecydowanie książka o uczuciach.
Zbiór historii dziewięciu kobiet i dziewięciu mężczyzn, którzy opowiadają czytelnikowi o swoich przeżyciach i przemyśleniach. Całość podzielona jest na dziewięć części, a każda z nich zawiera dwa opowiadani – kobiety i mężczyzny. To w ciekawy sposób pokazuje nam różny sposób patrzenia na z pozoru podobne sprawy. I nie zawsze jest tak, jak powinno być według powszechnie panujących schematów. Ponad to opowiadania są dość krótkie bo chyba każde z nich ma mniej niż 20 stron – to akurat dla niektórych może być minus, bo jak zmieścić „coś” na tak niewielu stronach! Trzeba sprawdzić, czy się da 😉
Co ciekawe, każda z części rozpoczyna się fragmentem wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. I to było coś, co mnie do książki przyciągnęło! Bo choć nie jestem fanką poezji to Marię Pawlikowską-Jasnorzewską bardzo lubię, a po tomik jej wierszy sięgam bardzo często w chwilach refleksji i zadumy…

W książce poznamy historię Iwony, która wyjechała do Chicago za mężczyzną i tam śniła swój „amerykański sen” – czy do końca taki, jak się wszystkim wydawało? Jacka, który pozna pewną tajemnicę, historię małżeństwa Mai i Krzysia czy pieniacza Mietka.

Czy są to historie, które skłonią czytelnika do zadumy? Myślę, że część tak. Wydaje mi się też, że każdy odnajdzie tam choćby maleńką cząstkę siebie.

Opowieści M.J. Słabosz udowadniają, że warto dzielić się swoimi emocjami, rozmawiać o nich i próbować dotrzeć do ich źródła. To idealna lektura do refleksji nad uczuciami i próby zrozumienia własnego życiowego scenariusza.

Bo przecież w naszym życiu też spotkamy się z miłością, zdradą, odrzuceniem, tajemnicami, tęsknotą… Te i wiele innych uczuć znajdziecie w książce MJ Słabosz, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Novae Res już 8 sierpnia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.